Kraniosakrální terapie Věra Štreklová, Dis.

   

Kraniosakrální terapie

Popis a zásady

Název kraniosakrální terapie (kraniosakrální masáž),  vznikl složeninou dvou latinských slov a to cranium = lebka a os sacrum = kost křížová. V překladu se tedy jedná o masáž, která se věnuje především hlavě - lebce (uvolnění lebečních švů) a páteři (hlavně pak kosti křížové).

Lebkou a páteřním kanálem proudí mozkomíšní mok, který cirkuluje a pulsuje v určitém rytmu, jenž se dá nazvat ,,tepem‘‘ nervové soustavy. Tento tep způsobuje jemné vibrace, které se šíří do celého těla a jsou hmatné kdekoliv na jeho povrchu. Pro svoji podobnost s rytmem plicního dýchání se této pulsaci nervové soustavy také někdy říká ,,dech života‘‘

Cílem kraniosakrální masáže je harmonizace mozkomíšního tepu (pulzu) a tím i celé nervové soustavy tak, aby se rovnoměrně a bez zábran šířil do celého těla, což má blahodárný účinek na všechny další orgány a tělesné soustavy (hormonální, kardiovaskulární, pohybovou, trávicí, vylučovací atd.)

Kraniosakrální masáž je vhodná pro dospělé všech věkových kategorií, pro těhotné i pro děti. Je to velmi jemná a příjemná metoda a má hluboké regenerační účinky. Je neinvazní, naslouchá tělu jako celku, respektuje jeho momentální potřeby a uvádí ho do rovnováhy komplexně – po stránce fyzické i psychické.  Má silný relaxační účinek, čímž tělu umožňuje aktivovat sebeozdravné mechanismy a navrátit ho do přirozeného stavu zdraví.

Přestože je kraniosakrální masáž velmi jemná, její účinek má veliký vliv a lze jej přirovnat například k tomu, když i křehký výhonek rostliny silou jemnou, ale vytrvalou, prorazí třeba i tvrdou zem či skálu. Stejně tak lze jemnými doteky této masáže prorazit mnohé bloky kdekoliv v těle, které brání našemu hlubokému a volnému ,,dechu života‘‘.

Indikace aneb kdy tato metoda pomáhá

- při harmonizaci metabolismu, nervového a imunitního systému
- při zmírnění bolestí a chronických potíží pohybového ústrojí
- při problémech s čelistmi, dutinami, zrakem, sluchem a čichem
- při poruchách rovnováhy a koordinace pohybů, závratích, křečích, ticích
- při potížích způsobených utlačením nervů nebo špatným prokrvením některé části mozku včetně následků mozkových -     příhod (pozor, masáž může být zahájena až po několika měsících po rekonvalescenci z mozkové příhody! – viz kontraindikace)
- při bolestech hlavy, migrénách
- při pooperačních stavech, úrazech a nehodách
- při dýchacích potížích, astmatu, alergiích bez prokázané příčiny
- při nočním pomočování
- při hormonální nerovnováze, menstruačních problémech, PMS
- při vysokém nebo nízkém krevním tlaku
- při poruchách spánku, chronické únavě, stavech vyčerpanosti a depresích
- při poruchách učení, koncentrace, hyperaktivitě
- při potížích psychosomatického původu
- při léčení traumat a posttraumatických syndromů
- při rozpuštění emocionálních a fyzických šoků
- při podpoře procesu osobního růstu
- při podpoře léčby závislostí  

Kontraindikace
Kontraindikací je pouze těžší akutní úraz, čerstvá operace hlavy, mozku či páteře a zejména podezření na krvácení do prostoru lebky. Žádné jiné kontraindikace nejsou známy. Po úplném doléčení výše zmíněných příhod, nemocí, úrazů a operací je naopak velmi vhodné a užitečné kraniosakrální masáž zařadit.

Jak masáž probíhá
Kraniosakrální masáž se provádí přes pohodlné oblečení, klient po celou dobu masáže leží na lůžku. Masáž probíhá na celém těle – končetinách, trupu i hlavě. Intenzita a tlak hmatů je přizpůsobena aktuálním potřebám těla od silnějších po úplně jemné. Někdy dochází i k bezkontaktnímu působení na danou oblast. Klient vnímá jemné doteky a může (ale nemusí) mít různé prožitky a vize. Mohou se mu vybavit vzpomínky, pocity či emoce neboť se místy čistí staré programy a traumata z podvědomí.

Kolik ošetření je doporučováno
Četnost ošetření je individuální, někteří pocítí plnou úlevu již po 1 - 2 ošetřeních, jiní jich mohou vyžadovat více.
Frekvence a četnost se řídí tím, jak ustupují potíže.

Upozornění
Kraniosakrální masáž nenahrazuje klasické lékařské vyšetření či ošetření, ale ideálně jej doplňuje, stejně jako jakoukoliv jinou léčbu.

Jak dlouho trvá jedno ošetření
Jedna masáž trvá přibližně 60 až 120 minut, dle aktuální potřeby klienta.

Ceník
Cena se ovíjí od délky ošetření……490,- Kč až 980,- Kč.
Lze využít také slevové permanentky na 3 nebo 5 ošetření dopředu či dárkové poukázky.

Objednávky dle telefonické dohody na čísle +420 775 977 127 - nejlépe po 17-té hodině

Pokud nebudu moci hovor přijmout, zavolám zpět později.

Nebo na e-mail: streklova@seznam.cz
Věra Štreklová, DiS